Ubrousková technika známá též pod názvem decoupage  je technika dekoračního  nalepování jemných ubrousků na nejrůznější předměty z papíru, dřeva, kovu, textilu, vosku, porcelánu, plechu, umělé hmoty. Ozdobit lze prakticky všechno a originálně lze  vytvářet nová netradiční umělecká díla, dekorace a dárky.

 Jednoduchost této techniky spočívá v tom, že vystřihujete motivy z ubrousků a jimi polepujete předměty všeho druhu, vlastně vše, co se polepit dá. Používají se třívrstvé barevné papírové ubrousky, odtud také název ubrousková technika. Tato výtvarná technika je jednoduchá a rychlá, přitom vznikají úžasné a originální výrobky. Stačí vzít do ruky nůžky, barvu, štětec, ubrousky, lepidlo, lak, seznámit se s postupem, zapojit šikovné ruce, fantazii a chytit inspiraci.

Nechte se inspirovat při návštěvě internetového nebo kamenného obchodu s výtvarnými potřebami. Jistě budete uchváceni, jak nádherné výrobky a dekorace se dají ubrouskovou technikou vytvořit.

Zde je stručný postup  na výzdobu květináče ubrouskovou technikou. Květináč natřete akrylovou barvou v odstínu, který se nejlépe hodí k danému motivu na ubrousku, nejlépe ale světlejším odstínem. Barvy můžete samozřejmě kombinovat.

Vystřihněte vybraný motiv nebo obrázek z ubrousku a oddělte dvě spodní vrstvy. Ubrousek se kterým pracujete  se skládá ze tří vrstev, ale na polepovaný materiál se lepí pouze první potištěná vrstva. Zbylé vrstvy se nepoužijí. Ubrousek se odděluje až po vystřižení a to proto, aby se při vystřihování nepoškodil a nezměnil svůj tvar.

Na  nabarvený a suchý květináč naneste na místo kam bude vystřižený ubrousek přiložen vrstvu  lepidla, které je  určeno pro ubrouskovou techniku. Poté ubrousek přiložte a ještě jednou přetřete lepidlem. To  prosákne ubrouskem a tím jej přilepí na květináč. Obrázek prsty uhladíme. Lepidlo je bílé, ale po důkladném zaschnutí zprůhlední. Dokonale suchý květináč s nalepeným ubrouskem přelakujte bezbarvým lakem ve spreji nebo štětečkem lakem tekutým. Konečný efekt vypadá, jako by byl na květináči, nebo jiném předmětu obrázek nebo motiv namalovaný.

Ubrousková technika je  jednoduchá, rychlá, kreativní a zábavná činnost pro všechny generace. I starý květináč může vypadat krásně a originálně. Motivů na potisku ubrousku je dnes obrovské množství. Pokud již nyní máte chuť si prohlédnout nebo zakoupit potřebné pomůcky  pro ubrouskovou techniku, navštivte kamenné nebo  internetové obchody s výtvarnými potřebami, kde je pestrý a široký výběr ubrousků s motivy květin, přírody, zvířat, abstrakce, symbolů a také veškerých pomůcek k této výtvarné technice, včetně knižních publikaci s návody.

Ubrousková technika patří mezi ruční práce, při kterých si dokonale odpočinete a vyrobíte pro sebe,  rodinu, známé, kamarády jedinečný dárek.Vytvoříte  unikátní obrázky, zkrášlíte krabičky, rámečky obrázků, zrcadel, podnosy, skleničky, talíře, vázy, květináče, vánoční ozdoby. Ubrousková technika se dá samozřejmě použít i na textil a nábytek. Rozhlédněte se, inspirace pro ubrouskovou techniku je k nalezení všude kolem Vás.