FIMO je vysoce kvalitní polymerová hmota, která je vhodná pro veškeré druhy modelování. S FIMO hmotou pracují děti i dospělí, dají se z ní tvořit figurky, šperky, zdobit a vyrábět různé předměty. S FIMO hmotou mohou pracovat děti již ve školkách pod dohledem učitelek či rodičů a vytvářet tak různé figurky a tím rozvíjet kreativní fantazii dětí a motoriku.


Postup, jak vyrobit z FIMO hmoty brož


V dnešním návodu si ukážeme, jak pracovat s fimo hmotou, abychom vytvořili jednoduché, ale přesto elegantní fimo šperky. Mezi nejjednodušší fimo techniky patří zpracovávání fimo hmoty válením a špachtlemi. 

Tento jednoduchý fimo návod je vhodný i pro úplné začátečníky, kteří se s touto hmotou setkávají poprvé. Tento návod popisuje výrobu brože, ale podobným způsobem je možné vytvořit spoustu jiných fimo šperků a dekorací.



Z materiálu budeme potřebovat: různobarevné fimo (my jsme použili barvy červenou, modrou a bílou – viz.odkazy   Abychom udrželi prostředí čisté a bez prachu, doporučuji  fimo zpracovávat na modelovací podložce v bezprašném prostředí.



Jako první krok vyválíme pomocí válečku na fimo plát, tenký cca 3 mm silný.

Tip! Pokud válíme barvy, na kterých můžou zůstat zbytky prachu, je možné je vyválet pomocí potravinové folie způsobem folie – fimo- folie. 

    





Poté, co jsme vyrobily pláty ze všech barev, zvolíme, který plát nám bude sloužit jako podklad. Na podklad budeme poté umísťovat fimo trojúhelníčky. Trojúhelníky z hmoty vyřízneme jednoduše pomocí žiletky nebo speciálního fimo nože.

Pozor: Při práci s žiletkou či nožem buďte opatrní a dbejte na svou bezpečnost. Nikdy nenechávejte s žiletkou manipulovat děti! 






Trojúhelníčky jemně skládejte na podklad tak, aby se dvě barvy nestýkali. Pokud tvoříte složitější výtvor, tak si své dílo nejprve rozkreslete a poté můžete vyřezávat podle plánku. Fimo kousky jemně přitlačujte pomocí prstů a modelovacího nářadí.

Doporučujeme vždy po chvíli celý plát i s podkladem zvednout s podložky. Je to proto, abyste na konci Vašeho snažení nezjistili, že jste plátky přitlačily tak silně, že vám celý podklad ulpěl na podložce.  My jsme podklad umístili rovnou na pečící papír pak jej můžete snadno přemístit rovnou na plech.

      




V okamžiku, kdy má Váš fimo šperk, požadovaný tvar, tak odřízněte přebytek podkladového plátu.






Nyní začneme s výrobou reliéfního zdobení. Fimo zdobíme pomocí špachtlí podle fantazie a chuti. Je možné vyrýt proužky, puntíky, vlnky, nerovný povrch, rýchy, důlky a mnoho dalších ornamentů. Vše závisí na vaší fantazii a kreativitě, pokud se přece jen něco nepovede, není nic jednoduššího než povrch zahladit, či nahradit za nový trojúhelník.

      




V okamžiku, kdy jste s výsledkem spokojení, přesuňte fimo do trouby a upečte podle návodu.
Na vychladlé fimo přilepte pomocí lepící pistole brožový můstek. Také můžete do fima ještě před pečením udělat dírky – brož se najednou promění v náhrdelník.

  




Jak jednoduché – fimo šperk je hotov. Jaké další fimo výrobky můžete pomocí této techniky vyrobit? Určitě zajímavé mohou být ploché korálky, zdobené reliéfem. Nebo co takhle plátky ozdobit plechovou krabičku, do které si poté Vaše fimo šperky budete ukládat?

  

Kde jsme brali k naší fimo broži inspiraci? Červená, modrá a bílá jsou přece barvy naší trikolory – oslavte s námi 28. října stylově.