Každý má na konci školního roku spousty nedopsaných sešitů. V tomto návodu si ukážeme, jak rozmanité nepopsané listy využít a proměnit je v nový kreativní úkolníček.
Je to skvělý tip na projekt na začátek školního roku. Výrobu úkolníčku můžete spojit s povídáním o důležitosti organizace času a úkolů.Co budeme potřebovat:
1. Obě čtvrtky nejdříve zmenšíme o 1 cm z horní i z pravé strany, aby byla čtvrtka menší, než podkladový barevný karton.2. Příprava podkladu
Naředíme si inkousty: - na dno rozprašovače (15 ml) dáme trošku inkoustu - do výšky 1 - 2 mm - zbytek dolijeme vodou. (Inkousty Aladine jsou v neředěné podobě velmi koncentrované, na podklady doporučujeme jejich naředění. Barva tak vystačí na velké množství projektů.)

TIP: Takto si můžete připravit víc lahviček najednou a pracovat může větší skupina dětí. Barvy lze vzájemně míchat, můžete zkusit vytvářet nové odstíny.3. Obě čtvrtky nasprejujeme barvami - vytvoříme si tak vlastní vzorovaný papír. Sprejování je činnost, která děti velmi baví, tato úprava podkladu je velmi rychlá, efektní a vyžaduje barvy.

TIP: Stříkejte ideálně vždy na bílé části podkladu - tam, kde barva není, při přechodech se barvy krásně zapijí do sebe a vytvoří přechodové odstíny.
Nesprejujte zblízka - aby se nevytvořily zbytečně kaluže barvy. Na závěr můžete celý projekt ještě jemně postříkat vodou, barvy se tak krásně spojí.
Projekt před dalším krokem zasušte. Doporučujeme fénování, to děti velmi baví.4. Razítkování
Razítky nazdobte celou čtvrtku. Samonamáčecí razítka Aladine jsou již napuštěny inkoustem, můžete tak rovnou barevně razítkovat. Čtvrtku můžete přehnout na polovinu, aby děti měly představu, jak bude vypadat obrázek na přední i zadní straně obalu sešitu.

TIP: Vždy je velmi efektní, když dozdobený obrázek orámujete volně od ruky, fixou, perem nebo gelovým perem.

 

5. Kapsa
Z druhé čtvrtky si vytvoříme kapsu - naše rozměry: levá strana 12 cm - pravá 6,5 cm. Děti si mohou střih nejdříve narýsovat pomocí pravítka nebo načrtnout rukou. Tvar kapsy nemusí být přísně pravidelný. Kapsu vystřihneme a můžeme ji rovnou nazdobit: napsat si na ní třeba rozvrh a dozdobit razítky.

 

6. Kolečka
Ze zbytku druhé čtvrtky můžeme raznicí vysekat barevná kolečka. Do koleček můžeme razítkovat písmenka a sestavit nápis: např. Úkoly nebo jméno. Do koleček můžete písmenka dopsat i rukou.

 

7. Listy do úkolníčku
Ze starých sešitů vytrhejte nepopsané stránky. Čím rozmanitější papíry použijete, tím líp. Papíry ani nemusí mít nutně stejný rozměr. Můžete i schválně papíry nastříhat na různé rozměry. Nebo naopak, pokud potřebujete, aby byl úkolníček úhledný, rozměry všech papírů sjednoťte. Připravené papíry předěrujte kancelářkou děrovačkou.8. Kompletace
Nazdobenou čtvrtku nalepíme na podkladovou čtvrtku pomocí lepicí tyčinky nebo oboustranné lepicí pásky. Na levou předsádku přilepíme také kapsu. Na přední stranu přilepíme nazdobená kolečka.9. Vázání
Listy i obal zkompletujeme. Pomocí nůžek udělejte na zadní straně obalu díry, které přesně sedí na otvory v papírech. Vše srovnejte a svažte pomocí provázku.Úkolníček je připravený a můžete do něho začít psát. V průběhu roku ho třeba můžete průběžně dozdobovat razítky se smajlíky.

  

Autor: Magdalena Gieslová